XIX. KERÜLETI HÍRHATÁR - Komoly siker a Vegyiművek okozta veszély elhárításában

XIX. KERÜLETI HÍRHATÁR
   
 2024.04.19.
 Péntek
Ma Emma napja van.
Holnap Konrád, Tivadar napja lesz.
   EUR árfolyam
   395,06 Ft
   CHF árfolyam
   408,46 Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | VÉLEMÉNY | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2015. 05. 01. 12:41     


Komoly siker a Vegyiművek okozta veszély elhárításában
A Kispesti Önkormányzat április 30-i Képviselő Testületi ülésén Gajda Péter polgármester beszámolt arról, hogy megszületett a kormányzati elhatározás, több mint 1,2 milliárd forintot fordítanak az Illatos úti telepen felhalmozódott veszélyes hulladék elszállítására.

A Kispesti Önkormányzat április 30-i Képviselő Testületi ülésén Gajda Péter polgármester beszámolt arról, hogy megszületett a kormányzati elhatározás, több mint 1,2 milliárd forintot fordítanak az Illatos úti telepen felhalmozódott veszélyes hulladék elszállítására.

 

 

 

 

 

 

 

polgármester tájékoztatta a képviselőket a telephelyen kialakult környezetszennyezésről, annak Kispestet, elsősorban Wekerlét és a szomszédos Pesterzsébetet, valamint a Ferencvárost érintő negatív következményeiről.  

 

A három kerületet (IX.,XIX, és XX.) érintő veszélyes területet bejárását a polgármesterek, önkormányzati képviselők már hetekkel korábban megtették szakértőkkel együtt, és jelezték az illetékesek felé, hogy a helyzet súlyos, a környezetre és közvetlenül a lakókra is veszélyes.

„A mérhető szennyezés elsősorban a talajt, a talajvizet érinti és elsősorban az erzsébeti háza felé/alá szivárog, de terjedhet Wekerle felé is. A korábbi kármentesítés során visszahúzódott a szennyezés a BVM  területe alá, de a tisztító munka leállt, ezért lenne fontos a szennyezést utánpótló hordók elszállítása és a talajvíz tisztításának újra indítása. Levegőszennyeződés is előfordulhat, de az nem mérhető olyan egzaktan, mint a talajvíz. A hordók közelében minden esetre olyan rettentő büdös volt, hogy alig lehetett levegőt venni.” – írta facebook bejegyzésében Ferenczi István kispesti képviselő.

Akkor még nem kaptak egyértelmű választ, hogy a kormány hajlandó-e anyagi forrásokat áldozni a veszélyes hulladék elszállítására és megmondani, hogy ha igen, azt milyen határidőn belül teszi meg.

 

 

 

A vidékfejlesztési minisztérium államtitkára V. Németh Zsolt magyarázkodásából annyi derült ki, hogy álláspontjuk szerint a jogi környezet nem teszi lehetővé, hogy egy magántulajdonú cég területéről elszállítsa az állam a mintegy 2000 tonnányi veszélyes szennyeződést.

 

Ehhez, mint V. Németh Zsolt elmondta törvénymódosításra lesz szükség, majd a közbeszerzési eljárás után indulhat meg a kármentesítés, mely 1,2-1,5 milliárd forintba kerülhet, de a javaslatot beterjesztik a kormány elé, annak ellenére, hogy tudomása szerint jelenleg nem áll rendelkezésre ekkora összeg az ügy megoldására.

 

Bácskai János ferencvárosi polgármester akkor élesen bírálta a Tarnai Richárd által vezetett Pest Megyei Kormánymegbízotti Hivatalhoz tartozó környezet és természetvédelmi főosztályt, mivel évek óta nem tudnak érvényt szerezni a terület megtisztítására vonatkozó határozataiknak.

 

Géczi Béla tűzoltó ezredes a Katasztrófavédelem illetékes helyi vezetője azt mondta, hogy álláspontjuk szerint közvetlen katasztrófahelyzet nem áll fent, s éppen ezért nekik nincs hatáskörük az ügyben.

 

Az ilyen típusú környezetszennyezést egyébként a terület tulajdonosának a Budapesti Vegyiműveknek kellene megszüntetnie, de a cég évek óta felszámolás alatt van, s a felszámolónak nincs elegendő forrása a munka elvégzésre, ezért várja mindenki az állami beavatkozást.

 

 

A ferencvárosi Illatos úti egykori gyártelepén lévő vegyi üzem 2008-ban bezárt, a szennyező anyagok azonban a helyszínen maradtak. A terület kármentesítésére pályázati úton elnyert Uniós pénz elfogyott, így 2011 óta nincs érdemi védekezés az ott található közel 2000 tonna veszélyes hulladék káros hatásaival szemben.

 

A környezetvédelmi hatóság tulajdonképpen csak tudomásul veszi a kialakult helyzetet, de intézkedésre a veszélyes hulladék elszállítására és megsemmisítésére nem került sor. Pedig az elsősorban a pesterzsébetieket veszélyeztető helyzet megszüntetésére ezt kellene tenni.

 

 

A bejáráson a szakértőktől kapott tájékoztatásból az derült ki, hogy a legfőbb problémát elsősorban a talajba szivárgó veszélyes anyagok okozzák, ezek a talajt és a rétegvizeket szennyezik.

 

Az emberre is veszélyes vegyületek az egykori Vegyiművek területe alatt, illetve kis mértékben a XX. kerületi lakott részen, a Határ út első két házsora környékén okoznak mérhető szennyezést, a szabadon álló hordókból folyamatosan szivárog a talajba a mérgező anyag.

 

A területen légszennyezést nem mértek, informálisan elhangzott, hogy olyan anyagok tárolása nem zajlik a telepen, mely közvetlenül a levegővel érintkezve okozhat környezetkárosítást. Ezzel kapcsolatban felvetődött az a javaslat, hogy a három kerület közösen szerezzen be egy légszennyezés-mérőt, így látható lesz, van-e tényleges légszennyezettség a területen. A polgármesterek részéről elvi határozat született arról, hogy legyen mintavétel a fertőzött terület közelében lévő kútból, amely iránymutatást ad arra, fertőződött-e a víz Kispest közelében.

 

 

Az államtitkár fenti idézett véleményéhez még hozzáfűzte, hogy törvénymódosítás után és a szakhatóságok egyértelmű jelzését követően javaslat kerül a kormány elé a cég állami tulajdonba vételéről és első körben a veszélyes hulladék elszállításáról, de hogy ez mikor fog megtörténni, arra nem tudott határidőt mondani, mivel szerinte "gyorsan csak a fáról lehet leesni."

 

Szerencsére azért mégis voltak a kormányzati körökben olyanok, akik azt gondolták, talán mégis véget kellene vetni ennek a több ezer embert közvetlenül veszélyeztető helyzetnek és megkezdik a mintegy ezer hordó veszélyes hulladék elszállítását az Illatos útról.

 


Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott a helyszínen tartott sajtótájékoztatón azt nem mondta el, hogy melyek azok a „bizonyos folyamatok, amik negatív irányba mozdultak el” és az azonnali elszállítás elrendelésére késztették az illetékeseket, jelenleg a fontos az, hogy a szállítás költségei rendelkezésre állnak, és a telephelyen maradó többi veszélyes hulladékot is hónapokon belül elszállítják.

 

 

Forrás: mti, napi.hu, gajdapeter.hu, vargaattila.hu

Fotó: Varga Attila

 

 


További hírek

  Balog Zoltánt saját hittársai jelentették fel a zsinati bíróságon
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Havas Henrik építené Gattyán György médiabirodalmát
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Vitézy Dávid szerint öt éven belül megépülhet a vidámpark Budapesten
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Magyar Péter, a hiányzó hős
2024. 04. 13. 08:33 hirhatar.hu
  Bodrogi Gyula 90 éves lett
2024. 04. 13. 08:33 hirhatar.hu
  A világ legnagyobb IT vállalata tarol a használt laptopok piacán is
2024. 04. 12. 14:15 hirhatar.hu
  Voltak turistaházaink a Budai-hegyekben is
2024. 04. 09. 19:50 hirhatar.hu
  Romos, penészes cserelakást ajánlott a MÁV a mini-Dubaj helyett
2024. 04. 04. 17:38 hirhatar.hu
  Karsai Dániel befejezi ügyvédi tevékenységét és kilép a Budapesti Ügyvédi Kamarából
2024. 04. 04. 17:38 hirhatar.hu
  A Kúrián is győzött, mégsem jut hozzá a kétmilliárdhoz
2024. 04. 04. 17:38 hirhatar.hu





IMPRESSZUM | MÉDIAAJÁNLAT | SZABÁLYZAT | HÍRLEVÉL

(c)2o15 Hírhatár Lapcsoport